Novinky 17.05.2014 06:00

Kanada, Maďarsko a Jižní Korea vstoupily do UNIF

Rodina nohejbalových zemí pod hlavičkou Mezinárodní nohejbalové unie se v pátek 16. května rozrostla o tři významné země.

Kongres UNIF se konal v zasedací místnosti modřické radnice, kde delegáti našli perfektní zázemí. Kongresu se zúčastnilo celkem 18 zemí, včetně 3 nově přijatých asociací a dvou pozorovatelských výprav z Lotyšska a Rumunska.

Všechny tři nově přijaté země jsou velkým příslibem do budoucna a už v předchozích letech na akcích UNIF ukázaly velký zájem o rozvoj nohejbalu.

Maďarsko, tradiční nohejbalová země s mnoha úspěchy na mezinárodní scéně, svým vstupem do UNIF posílilo trend sjednocování nohejbalového světa. Kanada, země s velkým potenciálem ve sportovní i organizační oblasti a v neposlední řadě Jižní Korea, velmi silný hráč v asijské části nohejbalového světa, kde se tamnímu jokgu věnuje na čtyři miliony lidí. To jsou velmi kvalitní posily do nohejbalové rodiny UNIF.

Zajímavý rozvoj nastává i v pobaltských zemích, které na kongresu zastupovalo Lotyšsko. Tamní funkcionáři mají velké zkušenosti z fotbalu a olympijského hnutí.

Další zajímavou zprávou je příklon Rumunska k hlavnímu proudu UNIF. V tamní nohejbalové asociaci nastávají změny a zdá se, že Rumunsko se po vzoru Maďarska brzy přidá do Mezinárodní nohejbalové unie.

Koncem loňského roku rezignoval na post prezidenta UNIF David Solano. Na kongresu tedy proběhly i volby. Do funkce prezidenta UNIF byl zvolen současný viceprezident Kamil Kleník (ČR), novým viceprezidentem se stal Vincent Kolly (Švýcarsko) a řadovými členy výkonného výboru byli zvoleni Pavel Mašek z Dánska a Shin Huen Yeong z Jižní Koreje.

Z technických záležitostí bylo důležité schválení přesunu sídla UNIF z Francie do České republiky, kde je nohejbalově nejstabilnější prostředí a Český nohejbalový svaz má plnou podporu všech sportovních autorit, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy počínaje a Českým olympijským výborem konče. Doufejme, že noví členové přispějí k ještě dynamičtějšímu rozvoji nohejbalu ve světě.